Urazy nadgarstka zdarzają się stosunkowo często: gdy upadamy, odruchowo próbujemy amortyzować się rękami i wyciągamy dłonie przed siebie. Cały ciężar ciała w tej sytuacji opiera się na nadgarstkach, które ulegają różnym uszkodzeniom. Nadgarstki mogą wymagać leczenia również z powodu przeciążenia np. intensywnymi treningami sportowymi czy postępującej osteoporozy. Bez względu na to, co jest przyczyną problemów z nadgarstkiem, staw ten wymaga leczenia i rehabilitacji, aby mógł odzyskać dawną sprawność. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym procesie.
Jak zbudowany jest nadgarstek?
Nadgarstek łączy się z kością łokciową oraz promieniową. Ma dość skomplikowaną budowę: to właśnie dzięki niemu możemy chwytać przedmioty i precyzyjnie obracać dłoń. Składa się z ośmiu kości: łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, grochowatej, czworobocznych: większej i mniejszej, główkowatej oraz haczykowatej. Urazy nadgarstka mogą dotyczyć każdej z wymienionych struktur, jednak najczęściej dochodzi do uszkodzenia kości łódeczkowatej podczas wspomnianego na wstępie amortyzowania dłońmi upadku.
Uraz nadgarstka objawia się najczęściej bólem, obrzękiem i zasinieniem stawu. Pacjenci czasami odczuwają też drętwienie palców. Zdarza się jednak, że objawy urazu są na tyle lekkie, że pacjenci bagatelizują je i traktują jako stłuczenie – ból pojawia się po jakimś czasie od wypadku, czasami tylko np. przy próbach dźwignięcia jakiegoś przedmiotu.
Jak leczy się urazy nadgarstka?
Decyzję o metodzie leczenia uszkodzonego nadgarstka zawsze podejmuje lekarz po przeprowadzeniu badań diagnostycznych (RTG, rezonans magnetyczny). Najczęściej polega ono na unieruchomieniu stawu w gipsie lub leczeniu operacyjnym. W obu przypadkach niezbędna jest późniejsza rehabilitacja stawu.
Fizjoterapia po urazie nadgarstka
Fizjoterapeuta dobiera metody terapii w zależności od rodzaju urazu nadgarstka. Pacjent przez pewien czas nie powinien nadwyrężać stawu: dźwigać nim cięższych przedmiotów ani wykonywać ruchów powodujących ból. Najczęściej zlecane są przy tej okazji zabiegi krioterapii i masaż wirowy oraz terapia manualna pod okiem specjalisty.
Warto wiedzieć, że rehabilitacja po urazie nadgarstka trwa dość długo. Aby przyniosła oczekiwane efekty, a pacjent wrócił do dawnej sprawności, musi wykazać się zaangażowaniem w ćwiczenia, systematycznością i cierpliwością.
Zastosowanie ortezy nadgarstka
W rehabilitacji pomóc może orteza stabilizująca z szyną aluminiową, unieruchamiająca staw nadgarstkowy – np. Actimove Manus Forte dostępna w wersji na rękę lewą lub prawą. Anatomicznie zaprojektowana szyna stanowi doskonałe wsparcie nadgarstka, jednak elastyczne taśmy umożliwiają założenie jej tak, aby palce pozostały bez skrępowania – pacjent może więc częściowo ich używać. Orteza, w przeciwieństwie do gipsu, jest wykonana z miękkiego, oddychającego, niepodrażniającego skóry materiału, nie stanowi więc dla pacjenta większego dyskomfortu.
Jak orteza Actimove Manus Forte wspomaga rehabilitację nadgarstka? Utrzymuje go ona w stabilnej pozycji funkcjonalnej, co przekłada się na szybsze gojenie i złagodzenie bólu. Orteza zapobiega zginaniu i prostowaniu nadgarstka i dodatkowo stabilizuje go dzięki dwóm unieruchomieniom po grzbietowej części dłoni. Jej działanie może okazać się pomocne nie tylko po zdjęciu gipsu czy okresie pooperacyjnym, ale również w przypadku:
- skręcenia i naciągnięcia nadgarstka;
- urazu tkanek miękkich;
- choroby zwyrodnieniowej stawów;
- reumatoidalnego zapalenia stawów;
- chorób zapalnych (np. zapalenia pochewek ścięgnistych czy zespołu de Quervaina).
Jak długo powinno się nosić ortezę nadgarstka?
Zakup, wybór i czas noszenia ortezy powinno się konsultować z lekarzem lub przynajmniej pracownikiem sklepu medycznego albo apteki. Specjalista pomoże dobrać najlepszy model ortezy do danej dolegliwości.
Zazwyczaj po pewnym czasie noszenia ortezy pacjent sam odczuwa poprawę stanu nadgarstka i rezygnuje z jej noszenia. Należy jednak pamiętać, że zbyt krótki okres noszenia ortezy, podobnie jak zbyt długi, może mieć negatywne skutki dla rehabilitacji. Dlatego tak ważny jest stały kontakt ze specjalistą. Trzeba również pamiętać o tym, że ortezy, stabilizatory i inne produkty medyczne o tego typu działaniu z biegiem czasu mogą się zużywać, stąd w przypadku przewlekłego leczenia lekarz może zalecić wymianę ortezy na nową.
Na co zwrócić uwagę wybierając ortezę na nadgarstek?
Istotne jest nie tylko skuteczność ortezy w leczeniu, ale też komfort jej użytkowania. Ortezy dostępne są w różnych rozmiarach, należy więc dopasować odpowiedni rozmiar do swojego nadgarstka. Orteza z elastycznych, oddychających taśm nie podrażnia skóry i nie powoduje jej swędzenia. Warto upewnić się, że dany model nie zawiera lateksu, który posiada właściwości uczulające. Dobrze jest sprawdzić, czy daną ortezę można prać, aby na bieżąco utrzymywać higienę nadgarstka. Pacjenci szczególnie chwalą sobie ortezy zapinane na rzepy, które mogą sami założyć za pomocą drugiej ręki oraz modele z wygodnym, miękkim wycięciem na kciuk, które znacząco zwiększa sprawność palców rehabilitowanej dłoni.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Podmiot prowadzący reklamę: Essity Poland sp. z o.o.; Producent: BSN medical GmbH; Stosuj do unieruchomienia lub stabilizacji kończyn i pleców.