Nowoczesne cewniki hydrofilowe są często pierwszym wyborem wielu pacjentów. Posiadają one specjalną powłokę hydrofilową, która po nasiąknięciu i aktywacji wodą staje się miękka, śliska i delikatna, co ułatwia wprowadzenie cewnika do cewki moczowej (pomagając jednocześnie zredukować ból, ucisk i dyskomfort).
Cewnik hydrofilowy jest w stanie zwiększyć swoją objętość nawet dwukrotnie w ciągu kilku minut po zanurzeniu w wodzie. Dostępne na rynku cewniki hydrofilowe aktywuje się wodą jeszcze wewnątrz zamkniętego, sterylnego opakowania poprzez nacisk i rozerwanie znajdującej się w środku saszetki z płynem lub dopiero po otwarciu sterylnego opakowania i nalaniu wody ( z kranu, mineralnej, soli fizjologicznej itp ) do opakowania, ewentualnie poprzez polewanie cewnika do momentu osiągnięcia oczekiwanej śliskiej powierzchni. Odrębną grupę stanowią cewniki hydrofilowe gotowe do użycia i aplikacji zaraz po wyjęciu z opakowania, bez potrzeby oczekiwania na aktywację powierzchni hydrofilowej.
Do głównych zalet cewników pokrytych warstwą hydrofilu zaliczyć można przede wszystkim: wysoki komfort aplikacji, niskie ryzyko mechanicznego podrażnienia cewki moczowej, brak potrzeby stosowania dodatkowych lubrykantów a w wybranych modelach jednorazowych cewników hydrofilowych występuje zminimalizowane ryzyko infekcji czy skażenia powierzchni cewnika, które zawdzięczamy bezdotykowej aplikacji cewnika .
Bezdotykowa aplikacja cewnika pokrytego warstwą hydrofilową możliwa jest dzięki dodatkowej osłonce na cewniku hydrofilowym, nazywanej przez pacjentów kołnierzem, pierścieniem lub koszulką, za którą podczas aplikacji możemy bezpiecznie chwycić i manipulować, nie dotykając przy tym bezpośrednio palcami samej warstwy hydrofilowej cewnika.
Cewnik hydrofilowy a cewnik tradycyjny - jakie są różnice?
Dlaczego pacjenci chętniej sięgają po cewniki hydrofilowe? Najbardziej oczywistą przesłanką jest komfort - są one dużo łatwiejsze do założenia i zapewniają brak dyskomfortu podczas cewnikowania.
Cewnik hydrofilowy to jednorazowy wyrób medyczny, który pozwala nawet na samocewnikowanie się pacjentów. Komfort, poczucie bezpieczeństwa, intymności jest ważnym elementem w decyzji o wyborze tego typu cewnika pokrytego warstwą hydrofilową.
Równie istotną kwestią jest sterylność cewników. Cewniki hydrofilowe pakowane są w taki sposób, że w połączeniu z ostrożną i bezpieczną aplikacją możliwość zakażenia jest znikoma.
Do różnic - z przewagą po stronie cewników hydrofilowych - należy dodać również szybki transport moczu z przewodu moczowego, m. in. za sprawą doskonałej drożności, a także brak potrzeby stosowania preparatów ułatwiających wprowadzenie i wyjęcie cewnika.
Oczywiście decyzja o zastosowanej metodzie cewnikowania leży po stronie lekarza specjalisty, najczęściej urologa. Jednak przy wskazaniach do cewnikowania przerywanego niewątpliwie warto sprawdzić komfort użytkowania i skuteczność przeprowadzenia zabiegu cewnikiem hydrofilowym.
Jak wybrać odpowiedni cewnik hydrofilowy?
Tak jak w przypadku pozostałych cewników, cewniki hydrofilowe dobieramy na podstawie rozmiaru CH, długości i typu końcówki - Nelaton, Thiemann, Ergothan. Co ważne - jednorazowe cewniki hydrofilowe nie mają balonika do stabilizacji cewnika w pęcherzu!
Cewniki hydrofilowe posiadają uniwersalny system kodowania rozmiarów przy pomocy kolorów. Kwestią nadrzędną jest więc znajomość rozmiaru cewki moczowej pacjenta, a pomocna może okazać się skala Frencha. Niezawodnym sposobem i naszą rekomendacją jest jednak skorzystanie z pomocy urologa - pomoże to w doborze najbardziej odpowiedniego rozmiaru cewnika hydrofilowego.
Cewniki hydrofilowe - refundacja i użytkowanie
Cewnikowanie przerywane to termin, który z pewnością zna większość pacjentów korzystających z różnych metod/sposobów cewnikowania. Zabieg ten polega na regularnym stosowaniu cewnika urologicznego, którego celem jest opróżnienie pęcherza moczowego.
Liderem wśród dostępnych produktów są oczywiście cewniki hydrofilowe jednorazowe. W naszym sklepie znalazły się produkty najbardziej cenionych marek, dostosowane do potrzeb kobiet i mężczyzn.
Jednorazowe cewniki hydrofilowe zamknięte są zazwyczaj w niewielkich i poręcznych opakowaniach (etui) i są gotowe do użycia od razu po wyciągnięciu z zabezpieczonego i sterylnego opakowania.
Warto dodać, że cewniki hydrofilowe podlegają częściowej refundacji przez NFZ - w przypadku zakupu tego typu produktów w naszym sklepie, mają Państwo możliwość skorzystania z takiej ulgi. W ramach przysługującej comiesięcznej refundacji pacjent ma prawo do wyboru dowolnej marki cewników hydrofilowych w ramach przysługującego limitu ilościowego. Oznacza to, że na jedno zlecenie można wybrać cewniki nawet kilku firm jednocześnie - szczególnie, gdy pacjentowi zależy na szybkich cewnikach w dyskretnym opakowaniu, a jednocześnie cewniku hydrofilowym zintegrowanym z workiem na mocz, przydatnym np. podczas podróży samochodem czy w przypadku utrudnionego dostępu do toalety. Zapraszamy do kontaktu!