Większa aktywność fizyczna u dzieci idzie w parze z częstotliwością ulegania urazom, których przyczyną może być zwykła zabawa, czy upadek. Stabilizatory i ortezy stosuje się zwłaszcza jako wspomożenie leczenia po urazach, ich zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko do tego. Wyrobów tego rodzaju można używać także jako sprzęt unieruchamiający po przebytych zabiegach chirurgicznych.
Złamania kończyn
W takiej sytuacji nie trudno o złamanie ręki należące do jednej z najczęstszych kontuzji u dzieci. Dzieje się tak ponieważ urazy takie nie powstają tylko w skutek uderzenia w kończynę (mechanizmu bezpośredni), jak może się stać w przypadku kończyny dolnej, ale także bardzo często za sprawą podparcia się wyprostowaną ręką w czasie upadku (mechanizmu pośredni). Najczęściej złamaniom ulegają kości ramienna, łokciowa i promieniowa. W kończynie dolnej złamaniu mogą ulec obydwie kości podudzia - piszczelowa i strzałkowa.
Pozostałe urazy
Inną grupę urazów, również często spotykanych, co złamania stanowią skręcenia i zwichnięcia stawów kolanowego i skokowego w obrębie kończyny dolnej oraz kontuzje stawu nadgarstkowego, takie jak stłuczenia, zwichnięcia, czy skręcenia, które wymagają stabilizacji w krótkich ortezach. Obrażenia mogą dotyczyć również obojczyka. W zależności od rodzaju urazu należy dobrać wyrób, który sprosta wymaganiom oraz wpłynie na szybszy powrót dziecka do zdrowia i pełnej sprawności.