Miłośnicy białego szaleństwa zawsze czekają na ferie zimowe, by wreszcie wyruszyć na stoki. Jednak w przypadku narciarstwa powiedzenie „sport to zdrowie” czasem mija się z prawdą – jest to jedna z bardziej kontuzjogennych dyscyplin. Czy to oznacza, że z szusowania po śniegu lepiej zrezygnować? Oczywiście, że nie! Warto jednak się do niego odpowiednio przygotować.
Przyczyny wypadków na stoku
W szczycie sezonu wypadki na stokach nie są niczym zaskakującym. Bywają oczywiście kwestią przypadku: wpadnięcia na siebie narciarzy, niefortunnego ustawienia stopy czy pojawienia się przeszkody terenowej podczas zjazdu. Jednak w dużej mierze za powstawanie kontuzji odpowiedzialni są amatorzy szusowania: przed wyjściem na stok nie rozgrzewają się, nie podchodzą z pokorą do poprzednich kontuzji lub jeżdżą zbyt brawurowo. Jak łatwo się domyślić, części urazów z powodzeniem można uniknąć.
Które stawy doznają urazów najczęściej
W przypadku jazdy na nartach na urazy mocno narażone są kolana. To około 40 proc. wszystkich narciarskich kontuzji. Kolana są naszymi największymi stawami, które odpowiadają za płynny chód. Stawy te „zużywają się” z biegiem lat, a podczas jazdy na nartach doznają obciążeń nawet 15-16 razy większych niż przy zwykłym spacerze. Najczęstsze urazy kolan u narciarzy to m.in.:
- uszkodzenia więzadeł (krzyżowych i pobocznych),
- uszkodzenia łąkotki,
- uszkodzenia chrząstki stawowej.
Część szusujących uskarża się również na bóle nadgarstków, które odpowiadają za pracę kijkami, a często też amortyzują upadki.
Jak przygotować się fizycznie do sezonu na stoku?
Specjaliści zalecają wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na mięśnie i stawy nóg już na kilka tygodni przed wyjazdem na narty. Dzięki treningom nie tylko można poprawić kondycję i uniknąć zadyszki na stoku, ale przede wszystkim wzmocnić mięśnie i stawy, a także polepszyć koordynację ruchową. Ćwicząc, można pozbyć się nadmiarowych kilogramów, które stanowią dodatkowe obciążenie dla kolan – nadwaga często powoduje, że urazy tych stawów są poważniejsze niż u osób szczupłych.
Przed wjazdem na stok zawsze należy pamiętać o rozgrzewce. Nawet kilka minut ćwiczeń przygotuje mięśnie i stawy na wysiłek, który je czeka i może zapobiec urazom kolan oraz bólowi.
Orteza na kolano - odpowiednia stabilizacja stawu
Większości narciarzy wydaje się, że stabilizator na kolano jest potrzebny dopiero wtedy, gdy dojdzie już do kontuzji tego stawu. Rzeczywiście, w przypadku urazów narciarskich stabilizator na kolana jest niezbędny do właściwej rehabilitacji. Warto jednak wiedzieć, że usztywniacz stawu zakładany profilaktycznie na czas jazdy może zapobiec powstaniu kontuzji, jeśli coś na stoku pójdzie niezgodnie z planem. Co więcej, po przebytej kontuzji także ochroni przed kolejnym urazem.
Jaki stabilizator kolana wybrać?
Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się dostępne w aptekach ortezy neoprenowe. Sportowcy jednak uskarżali się, że materiał ten powodował nieprzyjemne uczucie ciepła, pocenie się skóry, a co za tym idzie – obtarcia i alergie.
Z tego względu obecnie narciarze coraz chętniej wybierają rekomendowane przez profesjonalistów ortezy Actimove Sports Edition z technologią Coolmax Air. Cechują się one taką samą wydajnością mechaniczną i właściwościami jak te wykonane z neoprenu, jednak pozwalają skórze oddychać. Ortezy na kolano Actimove doskonale przepuszczają powietrze, nie powodują przegrzewania się ciała, świetnie odprowadzają wilgoć, a przy tym same szybko wysychają.
Która orteza Actimove® jest dla mnie?
Actimove dostarcza stabilizatory na różne stawy. Produkty podzielone są na kilka linii, przeznaczonych dla osób o różnych potrzebach.
Przed zakupem ortezy/stabilizatora na kolano czy nadgarstek warto poradzić się farmaceuty lub pracownika sklepu medycznego w kwestii wyboru produktu z określonej linii. Doradzi on też, czy w przypadku konkretnej osoby noszenie ortezy zalecane jest tylko podczas jazdy na nartach, czy również po niej. Warto przy tym zaznaczyć, że produkty Actimove zostały stworzone z myślą o łatwym i samodzielnym doborze. Czytając informacje umieszczone na opakowaniu jesteśmy w stanie w podstawowym zakresie dobrać ortezę sami.
Dlaczego warto zakładać na stok ortezę?
Jak już zostało wspomniane, przede wszystkim – by uniknąć groźnej kontuzji. Jednak wysokiej jakości oddychający stabilizator Actimove zapewnia jeszcze inne korzyści. Najważniejszą z nich jest znaczna redukcja bólu kolan po całym dniu szusowania. Osoba korzystająca z ortezy ma dużą szansę na zrealizowanie karnetu na stok bez konieczności robienia np. dnia na odpoczynek. Stabilizatory podczas zjazdów działają też profilaktycznie. Powodują, że stawy obciążane są w mniejszym stopniu, w związku z czym wolniej „zużywają się” i są mniej podatne na choroby zwyrodnieniowe.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza orteza stawu nie zapewni Ci stuprocentowej ochrony, jeśli zapomnisz o rozgrzewce i nie zachowasz podczas szusowania odpowiedniej dozy rozsądku. Przed wyjazdem na narty pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, a także upewnij się, że Twój sprzęt narciarski jest na pewno dobrze dopasowany do Twojej budowy ciała oraz indywidualnych potrzeb.