Dzieci są wyjątkowo aktywne i nie boją się wykonywania aktywności, mogących doprowadzić do urazów. Upadki, otarcia i zadrapania, których doznają są u nich często powodem płaczu, który niejednokrotnie znika po przyklejeniu kolorowego plasterka. Nieco inaczej jest gdy uraz taki jak skręcenie czy złamanie wpływa na aktywność dziecka i ogranicza jego sprawność ruchową.
Najczęściej występujące urazy
Jednym z najczęściej pojawiających się rodzajem obrażeń u dzieci poza skaleczeniami i oparzeniami są urazy okolicy dłoni i złamania kończyny górnej. Dzieje się tak gdyż do złamanie może dojść nie tylko w skutek uderzenia, ale również upadku, podczas którego dziecko podbiera się wyciągniętą do przodu wyprostowana ręką. Kończyny dolne ulegają złamaniom nieco rzadziej niż górne, jednak z powodu opierania ciężaru ciała na nodze podczas chodzenia mogą one być dla dziecka bardziej dotkliwe i wpłynąć na większe trudności w poruszaniu się.
Niezależnie czy złamanie lub inny uraz dotyczy ręki czy nogi, kończynę należy unieruchomić, u dzieci nie jest to zbyt proste, gdyż przyzwyczajone do ciągłego ruchu bardziej dotkliwie odczuwają stosowanie stabilizatorów i ortez. Wyroby dla dzieci powinny być zatem dostosowane do ich potrzeb i wymagań oraz być atrakcyjne wizualnie.
Dobranie ortezy
Na dobranie właściwego stabilizatora wpływa przede wszystkich rodzaj doznanego urazu. Krótkie ortezy stosuje się przy złamaniach kości nadgarstka, stłuczeniach, zwichnięciach, czy skręceniach, inny rodzaj przeznaczony jest do urazów łokcia i kciuka, które wymagają innego rodzaju unieruchomienia. W przypadku urazów kończyny górnej poza ortezami można stosować podtrzymujący ją temblak. Urazy obojczyka lub korekcja wad postawy leczone są przy użyciu specjalnego prostotrzymacza. Przy skręceniach lub urazach więzadeł oraz jako ochronę i stabilizację stawu skokowego i stopy dziecka zaleca się używać but marszowy, mogący stanowić alternatywę dla opatrunku gipsowego.