Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na nadwagę lub osobą opiekującą się chorym, wiesz z pewnością, jak wielki dyskomfort sprawia ta choroba. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków da się z niej skutecznie wyjść – konieczna jest odpowiednia rehabilitacja pacjentów z nadwagą i utrzymanie właściwej diety. Przygotowaliśmy kilka porad.
Na czym polega rehabilitacja osoby otyłej?
Wbrew pozorom, ważne jest nie tylko zwiększenie aktywności fizycznej. Oczywiście, jest ona bardzo ważna. Niemniej jednak – równie niezbędne dla pacjentów XXL są profesjonalnie wykonywane zabiegi. Jednym z najprostszych i najbardziej podstawowych jest terapia manualna. Rehabilitacja pacjentów z nadwagą najsprawniej przebiega jednak wtedy, gdy łączy się ją z fizykoterapią, czy też PNF – ćwiczeniami, których celem jest odwzorowanie i przywrócenie prawidłowych postaw ruchowych. Rzecz jasna, najlepsze efekty dadzą zabiegi prowadzone przez specjalistę.
Co zaś tyczy się aktywności fizycznej – warto wiedzieć, że regularny ruch może mieć różną formę. Szczególnie na początku drogi nie jest konieczne nawet wychodzenie z domu – jazda na rowerze stacjonarnym z powodzeniem zastąpić może tę tradycyjną, a podstawowe ćwiczenia fizyczne wykonywać można przecież również w mieszkaniu. Z biegiem czasu warto decydować się także na coraz dłuższe spacery i wyprawy. Pacjent XXL powinien także ograniczyć korzystanie z windy na rzecz schodów.
Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z nadwagą
Odpowiednia dieta jest kluczem do pokonania nadwagi. Równie ważne jest jednak przestrzeganie pewnych nawyków żywieniowych – nawet, jeśli sama dieta przynosi pozytywne skutki. Przyspieszy to bowiem proces utraty wagi i pozwoli szybciej wyjść ze stanu chorobowego. O jakich nawykach mowa?
Pacjent XXL powinien ograniczyć poranne i nocne posiłki. Większość z nich powinna być spożywana w środku dnia. Śniadanie najlepiej zjeść około godziny po przebudzeniu się, a kolację – nie później, niż na trzy godziny przed położeniem się do snu. Zdecydowanie unikać należy spożywania tłuszczy prostych i cukrów – na przykład pod postacią tłustych mięs czy tłustych produktów mlecznych. Posiłki spożywane powinny być w spokojnej, pogodnej atmosferze, bez zbędnego pośpiechu. Pamiętać należy o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa jedzenia.
Same posiłki powinny być niewielkie objętościowo, a także niskokaloryczne. O wiele lepiej jest spożywać 4 do 5 niewielkich posiłków dziennie, niż 2 lub 3 duże, wysokokaloryczne porcje. Warto ustalić jadłospis w taki sposób, by przynajmniej połowę talerza, szczególnie podczas śniadania, obiadu i kolacji zajmowały warzywa i owoce. Bardzo ważne jest także to, by codziennie spożywać około 1,5 litra wody lub innych płynów.
Aby rehabilitacja pacjenta z nadwagą przebiegała sprawnie, niezbędna jest troska zarówno o aktywność fizyczną, jak i codzienną dietę. Jedynie odpowiednie połączenie obu tych kwestii pozwoli na szybkie i stabilne wyjście ze stanu nadwagi.