Szybki rytm życia i nagromadzenie wielu obowiązków sprzyja kumulacji stresu w naszym organizmie. Coraz więcej z nas szuka skutecznej metody na wyciszenie, dobry relaks czy po prostu „na nerwy”.
Jak sobie zatem radzić z tym stresem?
Co to jest stres?
Stres jest reakcją na jakieś wydarzenie, emocje lub na nasze wewnętrzne wyobrażenie, które stanowi zagrożenie dla integralności i właściwego funkcjonowania organizmu.
Stres może mieć charakter negatywny, ale może też działać na nas pozytywnie i motywować do działania. Z tym że nawet tzw. dobry stres może wpływać na nas destrukcyjnie, jeśli trwa zbyt długo, przeżywamy go zbyt intensywnie lub gdy zbyt często nas dopada.
Reakcję stresową wywołują stresory, które dzieli się na fizykalne i psychiczne. Do stresorów fizykalnych możemy zaliczyć np. hipoglikemię, spadek ciśnienia i objętości krwi krążącej oraz zaburzenia termoregulacji, a do stresorów psychicznych np. konflikty, poczucie zagrożenia czy poczucie braku kontroli.
Zobacz inne produkty marki Produkty Bonifraterskie
Jak reagujemy na stres
Każdy z nas inaczej reaguje na sytuacje stresowe, ale najczęściej spotykane reakcje organizmu to:
• nasilenie się pocenia,
• rozszerzenie źrenic,
• „gęsia skórka” na ciele,
• wzrost częstości uderzeń i siły skurczów serca,
• zwężanie naczyń krwionośnych skóry, mięśni szkieletowych, mózgu i narządów wewnętrznych,
• uwalnianie przez wątrobę cukru do krwi,
• pobudzenie wydzielania adrenaliny przez gruczoły nadnerczy, które zwiększa stężenie cukru we krwi, ciśnienie krwi i tempo bicia serca,
• rozkurczenie pęcherza moczowego a zamknięcie cewki moczowej,
• rozszerzenie oskrzeli,
• zmniejszenie działania wydzielniczego trzustki.
Jak sobie radzić ze stresem?
Codziennie musimy sobie radzić ze stresem. Każdy szuka dla siebie najlepszego sposobu do walki z nim i każdy z nas może mieć inną receptę na wygraną. Poniżej, kilka porad w walce ze stresem, które pozwolą nam się poczuć lepiej:
• postaraj się wyeliminować stresor ze swojego życia,
• neutralizuj objawy stresu wprowadzając organizm w stan relaksacji poprzez aktywność fizyczną, ziołową suplementację, ćwiczenia oddechowe, muzykoterapię czy aromaterapię.
• myśl pozytywnie, aby dążyć do poprawy swojego stanu emocjonalnego,
• dokonuj zmian w sobie: pozbądź się kompleksu człowieka gorszego, pracuj nas poczuciem własnej wartości,
• zadbaj o siebie poprzez odpowiednią ilość snu, odpowiednią dietę i optymalne gospodarowanie czasem,
• rozwijaj swoje pasje,
• porozmawiaj z psychologiem lub psychoterapeutą.
Zobacz jakie soki znajdziesz wśród Produktów Bonifraterskich
Jakie zioła na stres i uspokojenie są najczęściej polecane?
Każdy, kto szuka naturalnych rozwiązań i nie chce sięgać po leki syntetyczne, może wypróbować mieszanki ziołowe lub suplementy diety, które zawierają w swoim składzie zioła np. szyszki chmielu zwyczajnego, kwiat lawendy, ziele serdecznika, liść melisy, korzeń kozłka lekarskiego, koszyczek rumianku, ziele dziurawca czy kwiat męczennicy cielistej. Poniżej opis wybranych ziół:
• Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus L.) swoim składzie zawiera: olejek eteryczny, garbniki, żywica, chinony oraz flawonoidy. Surowiec (kwiatostan) ma działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy i od lat jest stosowany jako składnik produktów o działaniu uspokajającym, nasennym, spazmolitycznym oraz jako wsparcie w okresie klimakterium i pokwitania.
• Lawenda lekarska (łac. Lavandula officinalis), znana wszystkim ze swojego zapachu, wykazuje działanie uspokajające, nasenne, rozluźniające psychicznie, przeciwdrgawkowe; pobudzające na trawienie i wydzielane soków trawiennych.
Z uwagi na swoje właściwości jest stosowana w leczeniu nerwic wegetatywnych, stanów lękowych oraz przy niepokoju psychicznym, stanach stresowych i bezsenności.
• Kozłek lekarski (łac.Valeriana officinalis L.) wykazuje działanie uspokajające, za które odpowiedzialne są irydoidy, zwane walepotriatami Surowcem leczniczym są kłącza i korzenie. Mechanizm działania kozłka lekarskiego jest związany między innymi z hamowaniem wychwytu zwrotnego kwasu γ-aminomasłowego i stymulowaniem uwalniania GABA z zakończeń nerwowych. Poza tym wyizolowany kwas walerenowy zapobiega enzymatycznej degradacji GABA. Wzrost stężenia GABA powoduje otwarcie kanałów jonowych w błonie komórek nerwowych i zwiększony przepływ jonów chlorkowych do wnętrza komórki. Skutkuje to zmniejszeniem pobudliwości neuronów i hamowaniem odpowiedzi na bodźce.
• Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis L.) z uwagi na zawartość olejku eterycznego jest stosowana w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju, bezsenności oraz w związanych z nimi zaburzeniach rytmu serca i pracy przewodu pokarmowego.
Powyżej omówione zioła wykazują pozytywne działanie również w połączeniu z innymi ziołami o właściwościach uspokajających, adaptogennych lub wspierających pracę serca. Warto wybierać preparaty o odpowiedniej zawartości standaryzowanych ekstraktów ziołowych zarówno podczas stosowania codziennej suplementacji jak i podczas stosowania leków roślinnych.
Zobacz kosmetyki marki Produkty Bonifraterskie
Źródła:
1. J. Landowski, Neurobiologia reakcji stresowej, Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2007;
2. P. Zimbardo, Psychologia i życie, 2021
3. J. Langley Jak pokonać stres, 2021
4. Poradnik Bonifratrów, Porady medyczne i ziołolecznicze, 2000
5. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-radzic-sobie-ze-stresem
6. https://rozanski.li/1224/strobilus-lupuli-et-lupulinum-czyli-chmiel-jako-sedativum/
7. https://rozanski.li/2392/lawenda-lavandula-wlasciwosci-lecznicze-raz-jeszcze/
8. Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2017, s. 215-222 | Natalia Dobros Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym