Otyłość i nadwaga to choroby cywilizacyjne, które stanowią niebagatelne wyzwanie dla lekarzy i służby zdrowa. W Unii Europejskiej nadwagę stwierdza się u 30-70% mieszkańców, z czego ok. 10-30% cierpi na otyłość. Choroba ta wiąże się z wieloma dolegliwościami oraz znacznie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania i wątpliwości dotyczące rehabilitacji pacjentów z nadwagą.
Jak przebiega rehabilitacja osób z nadwagą?
Osoby o podwyższonej masie ciała bardzo często borykają się z problemami z kręgosłupem oraz stawami, które pozostają nadmiernie obciążone. Co więcej nadwaga i otyłość mogą prowadzić do licznych chorób narządów wewnętrznych. Tym samym pozbycie się zbędnych kilogramów często staje się koniecznością i walką o zdrowie. Odpowiednio dopasowana, do indywidualnych potrzeb, rehabilitacja może znacząco ułatwić walkę z nadwagą oraz poprawić jakość życia. Każdy pacjent XXL doceni rolę skutecznej fizjoterapii.
W leczeniu osób z nadwagą świetnie sprawdzą się ćwiczenia, które utrwalają prawidłowe wzorce ruchowe oraz treningi oporowe i wytrzymałościowe. Skuteczne są także masaże rehabilitacyjne, w tym klasyczny masaż leczniczy lub odchudzający, który pomoże ujędrnić zwiotczałą skórę. Warto wprowadzić dodatkowo fizykoterapię, do której należy na przykład laseroterapia, hydroterapia czy światłoterapia.
</font>
Domowa rehabilitacja osób z nadwaga
Rehabilitacja pacjentów z nadwagą bardzo często wymaga posiadania specjalnie dostosowanego sprzętu. Zainteresowani mogą sięgnąć między innymi po specjalistyczne wózki inwalidzkie w rozmiarze XXL, podnośniki oraz odpowiednie łóżka do ćwiczeń. Ważnym sprzętem rehabilitacyjnym są także kule łokciowe i pachowe, które ułatwiają poruszanie się oraz stanowią dodatkową asekurację.
Dodatkowo należy uwzględnić indywidualne potrzeby pacjenta. Osoby leżące, których mobilność ruchowa jest znacznie ograniczona, powinny wyposażyć się w materac przeciwodleżynowy, który zapobiegnie tworzenia się trudnych w leczeniu ran. Równie ważne jest zadbanie o komfort codziennej kąpieli. Pomocne mogą okazać się rehabilitacyjne, antypoślizgowe stołki prysznicowe.
W wyposażeniu osób z nadwagą, które mają problem z poruszaniem się, niezastąpione będą rolatory. Jest to przyrząd zbliżony do chodzika, który został dostosowany do potrzeb pacjentów otyłych. Ten rodzaj podpórki rehabilitacyjnej znacząco ułatwi wykonywanie ćwiczeń oraz codziennych aktywności.
O czym należy pamiętać?
Ustalając indywidualny plan rehabilitacyjny, należy pamiętać by skonsultować go z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Ćwiczenia muszą być dostosowane do osób, których stawy i kręgosłup są przeciążone. Z tego powodu osoby otyłe nie mogą wykonywać wielu ćwiczeń. Dodatkowo specjalista weźmie pod uwagę ryzyko występowania innych powiązanych z nieprawidłową masą ciała chorób, takich jak cukrzyca. Kolejnym czynnikiem, które należy uwzględnić jest czas trwania i ilość powtórzeń dostosowaną do pacjentów z nadwagą.
Fizjoterapia to niezastąpiony sposób na uzupełnienie i urozmaicenie codziennej aktywności fizycznej. Osoby próbujące schudnąć muszą jednak pamiętać, że kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniej ilość ruchu do swojego codziennego planu dnia.