Otyłość i nadmierna waga to poważny problem dotykający wielu współczesnych społeczeństw. Przyczynia się do tego głównie siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna i spożywanie niezdrowych pokarmów. Co ważne nieprawidłowa masa ciała powoduje nie tylko dyskomfort związany z wyglądem, ale także może negatywnie wpływać na stan zdrowia danej osoby i prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych. A czy nadwaga może też obciążyć kręgosłup?
Czy ból kręgosłupa może być związany z nadwagą?
Każdy nadprogramowy kilogram może negatywnie oddziaływać na wydolność organizmu. Jednak w przypadku dużej nadwagi lub otyłości kręgosłup jest wyjątkowo obciążony, co może w efekcie prowadzić do przeciążenia lub zwyrodnienia stawów oraz silnego bólu pleców. Najczęściej dyskomfort związany z nadwagą pojawia się w przypadku otyłości brzusznej, ponieważ wtedy miednica jest nienaturalnie pochylona do przodu, a odcinek lędźwiowy nie jest prawidłowo stabilizowany przez osłabione mięśnie brzucha. W takim wypadku osoby dotknięte otyłością zwykle rezygnują z aktywności fizycznej z powodu bólu, co sprawia, że jeszcze szybciej przybierają na wadze, a ból podczas wstawania i chodzenia staje się coraz większy.
Skąd wiadomo, że ból jest wynikiem nadwagi?
Gdy dana osoba zaczyna odczuwać ból pleców niezwiązany z przeciążeniem fizycznym, wówczas powinna jak najszybciej udać się na konsultację do doświadczonego ortopedy. Ponieważ tylko specjalista z zakresu narządu ruchu może dokładnie przebadać pacjenta, wykonać odpowiednią diagnostykę i stwierdzić, co wywołuje ból. Jeśli ortopeda nie znajdzie żadnej konkretnej przyczyny w postaci urazu, zwyrodnienia czy stanu zapalnego, wtedy może się okazać, że za dyskomfort odpowiedzialna jest otyłość. W zależności od umiejscowienia bólu i stopnia nadwagi lekarz zaleci odpowiednią dietę, bezpieczną aktywność fizyczną oraz fizjoterapię. Jednak bez aktywnego udziału pacjenta, trudno będzie uzyskać zadowalające efekty.
Jakie ćwiczenia mogą pomóc w walce z bólem kręgosłupa?
Dla osoby z nadwagą zamiana dotychczasowego stylu życia nie będzie prosta, szczególnie jeśli każdy nawet najdrobniejszy ruch wiąże się z ogromnym wysiłkiem i bólem. Mimo wszystko chcąc uzyskać poprawę, trzeba się będzie zmobilizować do działania, aby móc znowu normalnie funkcjonować. W tym celu warto wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe i oporowe, które pozwolą wzmocnić mięśnie brzucha i odciążyć kręgosłup. Świetnym pomysłem będzie również zapisanie się na basen oraz wykorzystywanie do ćwiczeń takich przyrządów jak piłki, taśmy, rollery czy specjalne maty. Na początku zaleca się wykonywanie ćwiczeń pod okiem specjalistów, aby uniknąć bolesnych kontuzji. Poza tym należy także stawiać sobie małe i realistyczne cele, ponieważ wówczas pacjent uniknie zniechęcenia, które może się pojawić po pierwszym miesiącu ćwiczeń.
Jeśli faktycznie nadwaga była przyczyną bólu, to już po zrzuceniu kilku kilogramów, pacjent powinien odczuć wyraźną ulgę. Kontynuowanie ćwiczeń pomimo bólu może być trudne, jednak w przypadku otyłości nie ma innego sposobu, aby na powrót wrócić do zdrowia. Nie należy zapominać również, że każdy długotrwały ból pleców wymaga zawsze pilnej konsultacji lekarskiej.