Z nietrzymaniem moczu (NTM), czyli inkontynencją, borykają się przede wszystkim kobiety – chociaż problemu doświadcza również co czwarty mężczyzna1. Wbrew powszechnej opinii schorzenie nie jest wyłącznie przypadłością ludzi starszych – doświadczają go różne grupy wiekowe. Jakie formy NTM można wyróżnić? Jak osoby z tym problemem powinny zadbać o higienę? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Pacjenci z NTM - dane liczbowe
Szacuje się, że na świecie z inkontynencją boryka się ok. 423 mln osób, w tym 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce na NTM uskarża się ok. 2 milionów osób2. Dane te prawdopodobnie są jednak zaniżone, gdyż wielu pacjentów nie zgłasza się ze swoim problemem do lekarza, ze względu na jego wstydliwy charakter. Powyżej 80. roku życia NTM dotyczy ok. połowy kobiet i 33 proc. mężczyzn. Jednak w przypadku pań, 1 na 5 z nich doświadcza go już w 40. roku życia.
Warto wyjaśnić, dlaczego nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przyczyną schorzenia często są przebyte porody, zabiegi ginekologiczne, menopauza, a także bardziej podatna na tę przypadłość anatomia układu moczowego. W przypadku mężczyzn NTM często jest skutkiem zabiegu medycznego związanego z leczeniem raka gruczołu krokowego.
W obu przypadkach przyczyn inkontynencji może być więcej. Rozwojowi NTM sprzyjają otyłość, cukrzyca, POChP, ciężka praca fizyczna, niektóre leki, nieprawidłowe wypróżnianie się, a także naturalne procesy starzenia się organizmu.
Rodzaje nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu może mieć różne formy.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – do popuszczania moczu dochodzi w sytuacjach, gdy pęcherz jest pod ciśnieniem, np. podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku fizycznego. Nietrzymanie moczu jest bezwiedne, pacjent nie odczuwa parcia.
- Nietrzymanie moczu z parciem – pacjent odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu i wkrótce potem dochodzi do popuszczania.
- Mieszane nietrzymanie moczu – pacjent ma objawy obu powyższych form.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – spotykane przed wszystkim u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. Nazywane jest przewlekłym zatrzymaniem moczu. Powoduje wyciekanie moczu z przepełnionego pęcherza; często doskwiera w nocy.
- Całkowite nietrzymanie moczu – może być efektem urazu kręgosłupa, przetoką czy niesprawnym od urodzenia pęcherzem.
Czu nietrzymanie moczu można wyleczyć?
To zależy od formy schorzenia i stadium jego zaawansowania. W wielu przypadkach wcześnie zdiagnozowaną inkontynencję da się jednak całkowicie wyleczyć – dlatego tak ważne jest nieodwlekanie wizyty u lekarza w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów.
W wysiłkowym nietrzymaniu moczu leczenie operacyjne jest ostatecznością. Zazwyczaj skuteczne okazują się ćwiczenia mięśni dna miednicy, trening pęcherza i zabiegi elektrostymulacji. Kluczowa jest zmiana stylu życia pacjenta, w tym redukcja masy ciała, jeśli jest taka potrzeba.
Jeśli chodzi o leczenie NTM z naglącym parciem, pacjentom zaleca się podobne treningi pęcherza i – w przypadku kobiet – mięśni Kegla, ale też ograniczenie kofeiny, świadome planowanie spożywania płynów, zdrową dietę oraz leczenie farmakologiczne.
Higiena osób z NTM
Inkontynencja jest zazwyczaj dla pacjentów ogromnym problemem zdrowotnym, ale też społecznym. Przez nietrzymanie moczu wielu z nich wycofuje się z życia towarzyskiego, rezygnuje z pracy i hobby. Na skutek tego część osób zaczyna borykać się np. z depresją. Z nietrzymaniem moczu, przy zachowaniu odpowiedniej higieny, da się jednak normalnie funkcjonować.
Przede wszystkim pacjent powinien dopasować najlepsze dla niego specjalistyczne produkty chłonne. Część osób zastępuje je np. zwykłymi, menstruacyjnymi podpaskami, co nie przynosi pożądanych rezultatów. Podpaski nie są bowiem przystosowane do pochłaniania większych ilości płynów pod ciśnieniem, nie maskują przykrego zapachu moczu ani nie są wystarczająco szczelne (zwłaszcza w przypadku mężczyzn, którzy różnią się anatomiczną budową od kobiet). Skutecznym rozwiązaniem są specjalistyczne majtki chłonne na nietrzymanie moczu, np. od marki TENA. Wersja w kolorze białym jest uniwersalna, odpowiednia dla kobiet jak i dla mężczyzn (dostępne w różnych rozmiarach). Wśród nich można wyróżnić:
- TENA Pants ProSkin Normal – majtki chłonne dla dorosłych, które zapewniają ochronę w średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Produkt dopasowuje się do ciała jak zwykła bielizna, jest więc bardzo skuteczny, a jednocześnie dyskretny;
- TENA Pants ProSkin Plus – stworzone są dla pacjentów ze średnim i wysokim nietrzymaniem moczu (wyższa chłonność niż w przypadku wersji TENA Pants Normal);
- TENA Pants ProSkin Super – bardzo chłonne majtki chłonne dla dorosłych borykających się ze średnim i wysokim NTM.
- TENA Pants ProSkin Maxi – majtki chłonne dla dorosłych z nawet bardzo wysokim nietrzymaniem moczu, doskonale przylegające do ciała, oddychające i przyjazne dla skóry.
Warto wskazać tu jeszcze produkt stworzony do stosowania w nocy podczas snu, kiedy potrzebna jest specjalna ochrona:
- TENA Pants ProSkin Night – superchłonne majtki chłonne zaprojektowane tak, by zapewniać higienę pacjentowi w pozycji leżącej (podczas snu);
Jak używać majtek chłonnych dla dorosłych TENA Pants?
Majtki chłonne TENA Pants ProSkin zakłada się dokładnie w ten sam sposób, jak zwykłą bieliznę. Aby je zdjąć po zużyciu, produkt należy rozerwać z boku (na biodrze), zwinąć i wyrzucić do kosza.
Przy zmianie majtek chłonnych warto podmyć okolice intymne delikatnymi kosmetykami, najlepiej dedykowanymi dla osób z nietrzymaniem moczu. Część z tych preparatów nie wymaga nawet spłukiwania, co jest bardzo przydatne w przypadku przebywania poza domem. Umytą skórę należy równie delikatnie osuszyć przed założeniem nowych majtek chłonnych. Pacjenci ze skłonnościami do podrażnień skóry mogą dodatkowo stosować specjalne kremy zabezpieczające narażone na działanie moczu okolice intymne.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Podmiot prowadzący reklamę: Essity Poland sp. z o.o.; Producent: Essity Hygiene and Health AB; Stosuj przy nietrzymaniu moczu.
1. Male Urinary Incontinence Prevalence Study 2013 (US, UK, DE, IT, FR, MX, RU)
2. https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/nie-tylko-kobiecy-problem z dn. 09.07.2023 r.