Haluksy nie powstają w tydzień, a latami. Z początku nie dają o sobie znać, bo nie bolą i wydają się tylko defektem urodowym niewartym większej uwagi. A gdy haluksy są w rodzinie od pokoleń nie należy ignorować pierwszych objawów i konsekwentnie przeciwdziałać rozwojowi wady. Zdrowe nawyki kształtowane od dzieciństwa powinny obejmować również nasze stopy.
Młodość haluksów
Haluksy coraz częściej pojawiają się u młodszego pokolenia, a nawet u dzieci. Warto zatem uwzględnić badanie podologiczne dziecka, by zapobiec też innym chorobom w przyszłość, jak np. wada postawy, płaskostopie. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich wkładek. Dużo ruchu, ćwiczenia oraz odpowiednio wyprofilowane obuwie wpływa na prawidłowy rozwój stóp.
Jak przeciwdziałać Haluksom?
Dobre obuwie
W przeciwieństwie do naszych babć, które nie miały wielu par obuwia, ale za to rzemieślnicze, skórzane, obecna szeroka oferta rynku obuwniczego, niekoniecznie zawiera wysokiej jakości produkty Często o zakupie decyduje przystępna cena. Ważne jest zatem by spełniało podstawowe kryteria:
• Nie za małe jak i nie za duże, nie za ścisłe, nie za szerokie
• Stabilne
• Amortyzujące
• Oddychające
• Z naturalnego materiału
• Jeśli na obcasie to mającym ok. 3 cm.
Należy zmieniać obuwie, by nie chodzić codziennie lub też przez długie godziny w jednej i tej samej parze.
Ćwiczenia
Gimnastyka stóp przy pomocy piłki, przedmiotów codziennego użytku, jak i EKSPANDERA dołączonego do APARATU NA HALUKSY MARCIN pomogą utrzymać stopy w dobrej kondycji. Na ćwiczenia wystarczy poświęcić kilka minut dziennie. Konsekwentność w działaniu jest tu jednak kluczowa.
Wkładki
Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek, o różnym przeznaczeniu. Poprawiają rozkład nacisków stóp na podłoże, amortyzują i działają na stopę wymuszając prawidłowy chód. Są w przystępnej cenie, dostępne dla każdego. Indywidualne wkładki do obuwia to większy wydatek, lecz wart swojej ceny. Profilowane, wykonane starannie z uwzględnieniem różnic między stopami wskazane są w szczególności osobom pracującym długie godziny na stojąco, z płaskostopiem, wadami postawy, czy predyspozycjami do haluksów.
Kliny, szyny i osłony
Kliny czy separatory oraz szyny korekcyjne na haluksy są rozwiązaniem do codziennego stosowania w trakcie chodzenia jak i w zaciszu domowym. Kliny międzypalcowe MARCIN II oraz MARCIN II LUX umożliwiają użytkowanie w ciągu dnia. Doskonale sprawdzą się podczas chodzenia w kapciach, butach sportowych, czy formalnych. Ich zaletą jest możliwość regulacji dzięki dołączonym kołeczkom rozporowym. To ważne w przypadku różnego stopnia zaawansowania haluksa, również gdy różnice obejmują każdą ze stóp. Kliny MARCIN II wykonane są z mieszanki gumowej, MARCIN II LUX z silikonu medycznego. Do wzmocnienia działania przeznaczone są Aparaty na Haluksy MARCIN – szyny korekcyjne. Wykonane są z trwałego materiału oraz naturalnej skóry. Szyny dedykowane są oddzielnie dla każdej ze stóp. Dzięki rzepom można dostosować siłę działania. Odciągają one duży palec prowadząc do prawidłowego ustawieni, łagodzą ból i pomagają zatrzymać rozwój wady. Są to stałe aparaty, w których nie należy chodzić, pomagają łagodzić objawy haluksa podczas snu i odpoczynku.
Waga i aktywność
Utrzymanie ciała w dobrej kondycji, sport, utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma duże znaczenie dla kondycji naszych stóp. Obciążone stopy ulegają deformacji zdecydowanie szybciej. Dlatego tak ważna jest aktywność sportowa, a w przypadku osób z haluksem, taka, która nie obciąża zanadto stóp tj. rower, basen, joga.