Domowe sposoby na olejowanie włosów pozwalają na wzmocnienie włosów, wygładzenie ich oraz nadanie im blasku. Olejowanie włosów to naturalny sposób na odżywienie nawet bardzo zniszczonych włosów.
Dlaczego warto wykonywać domowe olejowanie włosów?
Regularne olejowanie włosów pozwoli zachować ich prawidłową strukturę, wzmocnić, a także dostarczyć składniki odżywcze, jakie zawarte są w naturalnych olejach roślinnych. Każdy włos otoczony jest lipidowym płaszczem, jak i chroni go przed utratą wody, ale również spełnia funkcję ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wykorzystując oleje w codziennej pielęgnacji można jeszcze bardziej wzmocnić włosy, aby stały się bardziej elastyczne oraz odporne na złamania. Olejowanie włosów gwarantuje zatem zabezpieczenie oraz konserwację pasm, dzięki czemu wyglądają one zdrowo i atrakcyjnie.
Jak olejować włosy w domu?
Domowe sposoby na olejowanie włosów można wykonywać zarówno na sucho jak i na mokro. Oznacza to, że olej nakłada się na włosy suche lub na zmoczone wodą. Wodę można zastąpić również między innymi żelem aloesowym. Aby zatem olejować włosy na mokro najpierw należy namoczyć je w misce z wodą, następnie nałożyć dowolny olej, owinąć włosy folią oraz ręcznikiem. Warto pozostawić olej na włosach przez co najmniej pół godziny, aby substancje odżywcze dobrze się wchłonęły. Następnie należy umyć włosy, wykorzystując maskę lub odżywkę oraz szampon. Olejowanie włosów można realizować różnymi sposobami. Olej można nakładać od nasady, lub tylko na końcówki włosów. Olejowanie na mokro doskonale sprawdza się w przypadku włosów wysoko oraz średnio porowatych, które są suche i zniszczone.
Olejowanie włosów na sucho - domowe sposoby
W przypadku włosów wysoko lub średnio porowatych warto wybierać olej z pestek winogron. Włosy, które są poddawane częstemu prostowaniu, rozjaśnianiu, a także innym zabiegom stylizacyjnym najczęściej są zniszczone oraz wymagają odbudowy. Tego typu włosy mają także tendencję do puszenia się, rozdwojonych końcówek oraz wypadania. Olej z pestek winogron można zastąpić także olejem z maku, olejem z pestek dyni, olejem konopnym, słonecznikowym, ale także arganowym czy też z czarnuszki. Można również stworzyć własną mieszankę oleju, zgodnie z własnymi predyspozycjami. W ten sposób odżywia się cebulki oraz przyspiesza wzrost włosów. Na początku należy rozetrzeć wybrany olej w dłoniach, aby w ten sposób zwiększyć jego temperaturę. Olej nakłada się następnie na umyte oraz suche włosy od nasady, aż po same końce. Włosy można zapleść w warkocz oraz okryć ręcznikiem ewentualnie czepkiem foliowym. Olej warto pozostawić na włosach przez około dwie godziny. Następnie należy zmyć go szamponem oraz nałożyć odżywkę, zgodnie z własną rutyną pielęgnacyjną. Na włosy wysokoporowate doskonale działają olej o dużych cząsteczkach. Wówczas pootwierane łuski mogą zostać uzupełnione olejem. Ważne jest również, aby nie nakładać oleju na włosy, które nie zostały wcześniej umyte. Nakładanie oleju na brudne włosy spowoduje, że substancje odżywcze oraz cząsteczki oleju nie będą mogły wynikać ze względu na to, że włosy otoczone będą zanieczyszczeniami.