Borelioza (choroba z Lyme) jest najbardziej znaną zakaźną chorobą odkleszczową. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy.
Borelioza stanowi poważne zagrożenie zdrowotne, szczególnie w obszarach o wysokiej gęstości populacji kleszczy. Stała się poważnym problemem zdrowia publicznego. Uważana jest za chorobę zawodową w grupie rolników oraz wśród pracowników leśnictwa i łowiectwa.
Czy wiesz, że?
Nazwa choroby pochodzi od miejscowości w Stanach Zjednoczonych, New Lyme i Old Lyme w stanie Connecticut, gdzie w 1977 roku opisano jej pierwsze przypadki, wiążąc serię zapalenia stawów wśród młodzieży z ukąszeniami przez kleszcze.
Jakie są objawy i przebieg boreliozy?
Objawy boreliozy możemy podzielić ze względu na to, w jakim stadium znajduje się aktualnie choroba. Z kolei jej przebieg zależy od wczesnego wykrycia i leczenia choroby. Nieleczona borelioza może prowadzić do przewlekłych dolegliwości, które w znaczący sposób wpływają na życie pacjenta i obniżają jego jakość.
• Stadium I – wczesna borelioza
W tym stadium choroby zwykle pojawiają się takie objawy jak rumień wędrujący występujący jako zaczerwieniona zmiana skórna o średnicy około 5 cm i występuje on u około 40-80% osób zakażonych. Oprócz zmian skórnych mogą wystąpić także objawy grypopodobne: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, zmęczenie oraz ból głowy.
• Stadium II – rozsiana borelioza
Jest to kolejne stadium rozwoju choroby, w którym bakterie rozprzestrzeniają się po organizmie i mogą atakować układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, a także stawy. W tym stadium występować może zapalenie opon mózgowych, neuropatie obwodowe, zapalenie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca.
• Stadium III – borelioza przewlekła
Na tym etapie choroby objawy mogą występować nawet kilka lat po zakażeniu. Mowa tutaj między innymi o przewlekłym zapaleniu stawów czy długotrwałych objawach neurologicznych.
Zobacz inne produkty marki Produkty Bonifraterskie
Jak leczyć boreliozę?
Podstawowe znaczenie w leczeniu boreliozy ma wyeliminowanie zakażenia krętkami. Jest ona chorobą bakteryjną, którą leczy się antybiotykoterapią. Standardowe antybiotyki podawane w przypadku boreliozy to m.in. tetracykliny, minocyklina, metronidazol, penicylina czy cefalosporyna. Kuracja trwa zwykle od 10 do 21 dni (w niektórych przypadkach może trwać dłużej). Oprócz tego stosuje się również leczenie objawowe, polegające na podawaniu leków przeciwgorączkowych lub przeciwzapalnych.
W zdecydowanej większości przypadków boreliozę można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Niemniej jednak, niektórzy pacjenci doświadczają utrzymujących się przez kilka tygodni lub miesięcy po zakończeniu leczenia antybiotykami objawów, takich jak ból głowy, ból mięśni i stawów, senność, zaburzenia poznawcze oraz przewlekłe zmęczenie.
Zobacz jakie soki znajdziesz wśród Produktów Bonifraterskich
Zioła wspierające organizm w walce z boreliozą
Oprócz tradycyjnego leczenia antybiotykami, wiele osób poszukuje naturalnych metod wspomagających organizm w walce z boreliozą. W ziołolecznictwie i naturoterapii boreliozy wykorzystuje się zioła, które mają za zadanie z jednej strony stymulować do walki osłabiony przez krętki układ immunologiczny, a z drugiej hamować przedłużający się stan zapalny.
Oto kilka ziół, które mogą być pomocne:
• Rdestowiec japoński (łac. Polygonum cuspidatum) synergistyczne działanie takich składników jak resweratrol, citreorosein, kwercetyna i piceatannol prowadzi do zahamowania stanu zapalnego wywołanego krętkami. Ponadto rdestowce są skutecznymi immunostymulatorami, a także mają ciekawą aktywność hamowania między bakteryjnej komunikacji,
• Czepota puszysta znana także pod nazwą Vilcacora (łac. Uncaria Tomentosa) jest to zioło o właściwościach przeciwzapalnych i immunomodulujących, często stosowane w celu wspomagania leczenia boreliozy. Wspomaga odporność, trawienie i pracę układu krążenia,
• Szczeć pospolita (łac. Dipsacus fullonum) w medycynie naturalnej zarówno liść jak i korzeń szczeci stosowane są jako środek przeciwreumatyczny, w chorobach związanych ze stanami zapalnymi mięśni i stawów. Dzięki przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i przeciwdrobnoustrojowym właściwościom stosowana może być w łagodzeniu takich objawów boreliozy jak bóle reumatyczne czy bóle stawów,
• Brodziuszka wiechowata (łac. Andrographis paniculata) to znane zioło o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, co naturalnie wspiera leczenie boreliozy. Ponadto wykazuje działanie neuroprotekcyjne, chroniąc komórki nerwowe.
Na zakończenie
Borelioza jest poważną chorobą, która wymaga szybkiej diagnozy i odpowiedniego leczenia, aby uniknąć poważnych powikłań. Antybiotykoterapia jest podstawą leczenia, ale zioła mogą wspomagać organizm w walce z infekcją i poprawiać ogólne samopoczucie pacjenta. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie choroby i systematyczne monitorowanie jej przebiegu.
Zobacz kosmetyki marki Produkty Bonifraterskie
Źródła:
1. Bartosik K., Kubasik M., Wójcik A., & Rzymski P., Znaczenie ziół w leczeniu boreliozy z Lyme. Herba Polonica, 2019 65(3).
2. Ozimek W., Nie dam się kleszczom, Montserrat Gras Graupera, Warszawa 2021.
3. Śliż D., Tylewska-Wierzbanowska S., & Skotarczak B., Borelioza z Lyme - problemy diagnostyczne i terapeutyczne. Postępy Nauk Medycznych, 2015 28(4).
4. Wójcik-Fatla A., Zając V., Szymańska J., & Dutkiewicz J., Borelioza z Lyme - epidemiologia, patogeneza, diagnostyka, objawy kliniczne i leczenie, Medycyna Pracy, 2016 67(3).
5. https://produktybonifraterskie.pl/zielnik/szczec-pospolita/
6. https://produktybonifraterskie.pl/zielnik/koci-pazur/
7. https://produktybonifraterskie.pl/zielnik/rdest-japonski/
8. https://produktybonifraterskie.pl/zielnik/andrographis/