Kwas szczawiowy (kwas etanodiowy, kwas szczawiowy uwodniony (dwuwodny)) to organiczny związek chemiczny, najprostszy kwas dikarboksylowy występujący w wielu roślinach np. w szczawiu i rabarbarze.
Związek ten otrzymuje się w wyniku ogrzewania mrówczanu sodu do temperatury ok. 400°C, kiedy powstaje szczawian sodu, który przy pomocy rozcieńczonego kwasu siarkowego zmienia się w kwas szczawiowy. Można go otrzymać również na inne sposoby - przepuszczenie dwutlenku węgla nad metalicznym sodem lub potasem w temperaturze 360°C, w reakcji acetylenu z nadmanganianem potasu lub utlenienie glikolu etylowego lub wielu innych związków organicznych (np. cukrów) kwasem azotowym.
W dużych stężeniach działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.
Znajduje zastosowanie w przemyśle chemii gospodarczej, elektrotechnice, w usuwaniu rdzy, renowacji drewna czy pszczelarstwie. Rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w rozpuszczalnikach organicznych (etanol, eter dietylowy). Z roztworu wodnego krystalizuje w postaci dihydratu. Tworzy sole i wodorosole - szczawiany. Jest jednym z najsilniejszych kwasów karboksylowych. Podczas ogrzewania ulega dekarboksylacji do kwasu mrówkowego i dwutlenku węgla.
Synonimy: Kwas etanodiowy, kwas szczawiowy uwodniony (dwuwodny)
Gatunek: Czysty
Czystość: Czysty 99,6%
Wzór chemiczny: C2H2O4 x 2H2O
Zastosowanie:
- do wybielania i renowacji drewna
- do usuwania rdzy
- w proszkach do czyszczenia urządzeń sanitarnych
- do wywabiania plam atramentu
- w farbiarstwie
- w analizie miareczkowej jako substancja wzorcowa do nastawiania miana roztworów utleniających
- w elektrotechnice jako środek pomocniczy przy elektrolitycznym oksydowaniu glinu (Eloxal)
- w pszczelarstwie do zwalczania roztocza Varroa destructor (warrozy)
Opakowanie: 3 kg
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Zamieszczone w serwisie zdjęcia, opisy itp. produktów nie są reklamą i mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępują konsultacji z lekarzem i nie mogą być podstawą do stosowania jakichkolwiek wyrobów medycznych, środków farmaceutycznych czy form terapii. Wszelkie decyzje w w/w kwestii należy konsultować z lekarzem.
Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane dane techniczne nie zawierały braków lub błędów i rzeczywisty wygląd produktów nie różnił się od produktów prezentowanych na zdjęciach. Ze względu na indywidualne ustawienia monitorów prezentowane kolory mogą różnić się od rzeczywistych. W przypadku błędów w opisie lub różnic w prezentowanych produktach prosimy o informacje.