Najbardziej narażony na kontuzje element układu kostno - stawowego jest jednocześnie najbardziej jego skomplikowanym elementem. Staw skokowy można jednak chronić przed częstymi i ciężkimi do leczenia urazami.
Stabilizatory stawu skokowego częściowo unieruchamiają staw przy różnego rodzaju urazach (pełnią rolę gipsu), rehabilitacji (nie odciąża stopy, umożliwia jej wzmacnianie), czy podczas stosowania profilaktycznego. W zależności od pełnionej funkcji i przeznaczenia, stabilizatory mają różną budowę oraz wykonane są z różnych materiałów:
- bezszwowe – orteza stawu skokowego w formie opaski (nazywana też "skarpetą"), wykonana z elastycznego materiału m.in. zabezpiecza po urazach, stanowi opatrunek po zdjęciu gipsu,
- neoprenowe – podszyte bawełną i posiadające niewielkie otwory, które zapewniają wentylację stopy, stosowane jako środek profilaktyczny,
- siatkowe – wykonane z materiału siateczkowego, dzięki czemu zapewniają dopływ powietrza do skóry.
- z PCV – "bucik", czyli stabilizator pneumatyczny, stosowany w przypadku pęknięcia kości, skręcenia kostki, uszkodzenia ścięgna Achillesa, podszyty miękką i miłą w dotyku tkaniną, z poduszkami pneumatycznymi gwarantującymi idealne dopasowanie do kształtu stopy i podudzia oraz unieruchomienie.