Popularny cewnik Foley’a to cewnik urologiczny o specyfice (rodzaju) cewnika pęcherzowego. Jest jednym z najczęściej stosowanych w opiece urologicznej typów cewników.
W naszej ofercie dostępne są między innymi cewniki Foley’a wykonane w 100% z silikonu, silikonowane - czyli cewniki lateksowe pokryte warstwą silikonu lub specjalistyczne cewniki silikonowe z zawartością składników o działaniu antybakteryjnym, jak złoto, srebro czy pallad.
Cewnik Foley’a – najważniejsze informacje
Odpowiedni dobór rozmiaru cewników jest niezwykle ważny, ponieważ niewłaściwy rozmiar czy typ cewnika może powodować poważne powikłania dla zdrowia i rekonwalescencji pacjenta - dlatego decyzję o parametrach cewnika podejmuje lekarz.
Aby dobrać cewnik Foley’a należy zwrócić uwagę na kilka parametrów determinujących prawidłowe określenie rozmiaru cewnika, który poprzez cewkę moczową zostanie wprowadzony do pęcherza pacjenta. Najpopularniejszy podział dotyczy rozmiaru cewnika określonego jako symbol CH i oznacza średnicę zewnętrzną cewnika. Zawiera się najczęściej w przedziale CH06 do CH24, ale dostępne są również rozmiary bardzo duże nawet CH30.
Kolejnym istotnym w doborze środka pomocniczego parametrem jest rozmiar balonika utrzymującego cewnik w pęcherzu - określany jest w mililitrach i wynosi najczęściej 5ml, 10ml czy 30ml.
Następnym ważnym, bo zależnym od płci pacjenta, czynnikiem, jest długość cewnika Foley’a. Ze względu na odmienną budowę anatomiczną kobiet i mężczyzn cewniki damskie przeznaczone do cewnikowania kobiet są krótsze.
Cewnik Foley’a - dlaczego zakończony jest 2 lub 3 drenami?
Cewnik foleja zbudowany jest z drenu, wprowadzanego poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego, zakończonego końcówką z otworami. W zależności od schorzenia stosuje się cewnik z 2 otworami, a w przypadku krwiomoczu, występowania skrzepów, osadów czy ryzyka zatkania cewnika foleya, stosuje się cewniki o większej liczbie otworów nazywanych cewnikami do hematurii.
Z drugiej strony drenu, pozostającej poza organizmem, tuż przy ujściu cewki moczowej, dren rozdziela się na 2 lub 3 dreny zakończone portami. Standardowy, najczęściej stosowany cewnik foleya, zakończony jest dwoma drenami z portem do odprowadzania moczu, w który wpina się worek na mocz i drugi port do pompowania balonika. W opiece szpitalnej, pozabiegowej, stosuje się cewniki trójdrożne, gdzie występują porty: do odprowadzania moczu, do pompowania balonika i trzeci do płukania pęcherza.
Wymianą cewnika Foley’a zajmuje się wykwalifikowany personel medyczny, który na bazie zdobytego doświadczenia i wiedzy medycznej przeprowadza proces założenia czy wymiany cewnika foleya w sposób bezpieczny, zgodny z procedurami medycznymi i możliwie jak najbardziej komfortowy dla pacjenta.
Proces wymiany cewnika Foley’a nie jest skomplikowany:
- Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem,
- Przy użyciu spustu i kranika zapewniającego szczelność opróżnij worek na mocz,
- Usuń worek na mocz,
- Po usunięciu worka na mocz, pacjent z założonym cewnikiem Foley’a powinien przyjąć bezpieczną i wygodną pozycję, która pozwoli rozluźnić pęcherz oraz cewkę moczową,
- Załóż rękawiczki jednorazowe i odkaź łącznik pomiędzy cewnikiem a rurą spustową,
- Przy pomocy specjalnej strzykawki opróżnij balon,
- Na samym końcu usuń rurę cewnika z cewki moczowej.
Cewnik Foley'a jest stosowany między innymi w przypadku:
- chorób układu moczowego (np. niedrożności cewki moczowej, przerostu prostaty, kamicy nerkowej, zakażenia dróg moczowych, zapalenia pęcherza),
- zabiegów chirurgicznych (aby kontrolować ilość wypływającego moczu, aby zapobiec zwiększaniu ciśnienia w pęcherzu i uniknąć urazów dróg moczowych podczas operacji),
- kontroli diurezy (w celu monitorowania ilości produkowanego moczu),
- niewydolności nerek (u pacjentów, u których konieczne jest usunięcie nadmiaru płynów z organizmu)